Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Volt Lines Yönetimi, Şirketin Kontrolünü Swvl’dan Geri Aldı

İSTANBUL, Perşembe, Ocak 26, 2023

Volt Lines, bugün yaptığı açıklama ile şirketin kontrolünü tamamı ile geri aldığını ve geçtiğimiz yıl Nisan ayında duyurulan Swvl tarafından gerçekleştirilen satın alımın geri çevrildiğini duyurdu. Volt Lines’ın kurucusu Ali Halabi, CEO olarak şirkete liderlik etmeye devam edecek.

24 Nisan 2022’de Swvl, 65 milyon Dolarlık bir anlaşma ile Volt Lines’ı satın aldığını duyurmuştu. Aralık 2022’de ise, Volt Lines’ın yönetimini satıcılarına geri verme ve Swvl’ın Volt Lines’a bugüne kadar yapmış olduğu fonlamalardan doğabilecek tüm haklarından feragat etmesi yönünde, iki tarafın yönetim ekiplerince ortak bir anlaşmaya varıldı. 

Volt Lines, Swvl bünyesinde geçirdiği sürede bir yanda gelirlerini iki kattan fazla arttırırken diğer yanda da pazar karlılığına ulaşmayı başararak şirket bilançosundaki yükümlülüklerini önemli ölçüde azalttı.. Şirket, Türkiye’de pozitif serbest nakit akımı ulaşmaya çok yakın ve 2023’te yurtdışına açılmayı planlıyor.

Ali Halabi, “Swvl ile geçirdiğimiz süre içerisinde, Volt Lines olarak işimizin temellerine daha da çok odaklanma fırsatımız oldu ve bu sayede şirketimizin değerini iki katından daha fazla artırmayı başardık. Swvl ve Volt Lines birlikteliği iki ekip için de çok verimli ve geliştirici bir süreç oldu, fakat global piyasalarda yaşanan zorlayıcı koşullar satışın yükümlülüklerinin yerine getirilmesini çok zor hale getirdi Swvl için. Volt Lines’ı daha güçlü şekilde geri aldığımız için çok mutluyuz ve Swvl ekibiyle tekrar yollarımızın kesişmesini umuyoruz, onlarla birlikte çalışmak harikaydı.” açıklamasında bulundu.

MEVP’den Jad El Boustani şunları ekledi: “Başlangıçtan beri Volt Lines ile yakın ilişki içerisinde olmak bir onurdu. Şirketin hem büyüme, hem de ekonomi konusunda ne kadar ileri gittiğini görmek etkileyici. Middle East Venture Partners (“MEVP”) olarak şirket için ilk gün olduğu kadar heyecanlıyız. Sonraki adımları sabırsızlıkla bekliyoruz ve Ali’yi ve kazananlar takımını ilerideki tüm dönüm noktalarında tamamen destekliyoruz.”

Dubai Angel Investors’tan Abdullah Mutawi şunları söyledi: “Volt Lines, Swvl’ın muazzam zorluklarla karşılaştığı bir dönemde sıradışı bir performans sergiledi. Nihayetinde, Swvl’ın uğraştığı çeşitli zorlukların, Ali’nin Volt Lines’ın büyümesini daha agresif bir şekilde hızlandırma becerisini engellediğini hissettik. Bu nedenle ortaklaşa karar ile, Volt Lines’ın önümüzdeki süreçte Ali ve şirketin gerçek hissedarlarının yönetimi altında  daha iyi hizmet vereceği sonucuna vardık. ”

TPN Investments’tan Walid Samaha, “Ali ve Volt Lines ekibi, şirkete ve müşterilerine her zaman öncelik vererek, karmaşık bir makro iklimde yol almak için gerekli bilgi birikimine ve araçlara sahip olduklarını ve şirketi doğru yönde büyüteceklerini defalarca kanıtladılar.” yorumuyla süreci değerlendirdi.

Son olarak Volt Lines’ın Melek Yatırımcılarından iklim aktivisti Cornelius Matthes yaşanan süreç ile ilgili, “Volt Lines, verimsiz bir sektörü, benzersiz bir teknoloji ve yaklaşımla değiştirmeyi, şehre fayda sağlamayı, ofise ulaşımı daha kolay ve daha güvenli hale getirmeyi ve nihayetinde çevreye fayda sağlamayı hedefleyen bir şirket. Bir sonraki gelişim dalgası, sıfır emisyona giden yolu hızlandıracak.” diyerek Volt Lines ve son gelişmeler hakkındaki yorumlarını ekledi.

A picture containing text, clipart Description automatically generated

Volt Lines  Hakkında

Volt Lines, kurumlar için paylaşımlı bir mobilite platformudur. 2018 yılında faaliyetlerine başlayan Volt Lines, bugün Türkiye’nin en büyük şehirlerinde, yüzlerce servis hattıyla, her gün binlerce insanın ulaşımını sağlayarak ticaret ve eğitim alanındaki kurumsal müşterilerine hizmet vermektedir. Volt Lines’ın teknolojisi, özel bir paylaşımlı ulaşım ağı oluşturmaya ve firmaların 1.000’in üzerindeki araçtan oluşan hizmet ağına erişimine olanak sağlamaktadır.. Bu, şirketler için maliyeti ve emisyonu azaltırken, çalışanlarının işe ulaşımını bir yan hak olarak sunmalarına da yardımcı olmaktadır. . Volt Lines, MEVP, Dubai Angel Investors, Wamda Capital, March Holding, Hedef Filo, Liil Ventures, CNH Holding ve diğer birçok yatırımcısı tarafından desteklenmektedir.

Benzer Makaleler